Aktualności

Biesiada Dożynkowa 2022

Dnia 20.09.2022r. obchodziliśmy w naszym Domu dożynki. Ten zwyczaj praktykowany już był przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako „wyżynki”, „obrzynki” lub na Śląsku „żniwniok”.

Dla naszych mieszkańców był to bardzo istotny dzień. Wielu z nich posiadało swoje gospodarstwa rolne. Doskonale znają temat. Wspominali dawne czasy. Na biesiadę dożynkową zaprosiliśmy mieszkańców DPS z Tarnowskich Gór, Kuźni Nieborowskiej oraz wolontariuszy z Toszka. Bawiliśmy się kilka godzin przy dobrej muzyce, grach zabawach i rozmaitych konkursach.

Pielgrzymi na Jasną Górę w DPS

W 18.08.2022 r., gościliśmy w naszym Domu pielgrzymów na Jasną Górę. Wyruszyli z parafii Katarzyny Aleksandryjskiej z Toszka. Pielgrzymują z podziękowaniami z prośbami, każdy z uczestników ma swój własny sposób na zmęczenie. Każdy pragnie dotrwać do celu.

Jak co roku mieszkańcy naszego Domu wspomagają pielgrzymów fizycznie i duchowo. Przygotowaliśmy dla pielgrzymów poczęstunek oraz wspomagaliśmy modlitwą.

Pielgrzymka do Matki Bożej z Goja

W tym roku, 15.07.2022 r., po raz kolejny Mieszkańcy naszego Domu wraz z pracownikami oraz z wolontariuszami pielgrzymowali do kapliczki Matki Bożej Bolesnej w Goju. Tam w czasie II Wojny Światowej kobiety modliły się o powrót swoich mężów i synów z frontu. A później proszono tam o urodzajne plony. I również dziś liczni pielgrzymi wypraszają w tym miejscu szczególne łaski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to wydarzenie i zapraszamy ponownie.

XVIII Spartakiada Domów Pomocy Społecznej

02.06.2022r. grupa mieszkańców naszego Domu uczestniczyła w XVIII Spartakiadzie Domów Pomocy Społecznej „Aktywnie znaczy zdrowo” w DPS Opoka w Gliwicach.

Trzeba było wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną ale również kreatywnością i wiedzą ogólną na tematy sportowe. Wesoła rywalizacja dała nam zaszczytne pierwsze miejsce. Otrzymaliśmy piękny przechodni puchar oraz wiele innych nagród. Jako zwycięzcy zobowiązani jesteśmy do zorganizowania XIX spartakiady w przyszłym roku.

Gratulacje dla wszystkich uczestników.

Boże Ciało 2022

Przy naszym Domu mieścił się drugi ołtarz podczas parafialnych obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w której uczestniczyli także nasi mieszkańcy.

Koncert Zespołu AVE

Dnia 13.05.2022r gościliśmy w naszym domu zespół wokalno muzyczny AVE z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pławniowicach pod dyrekcją ks. dra Krystiana Worbs. Koncert był wyrazem uwielbienia Matki Bożej. Wywołał ogólny zachwyt. Był wspólną modlitwą.

Informacja dotycząca odwiedzin mieszkańców w naszym Domu

Od dnia 01.03.2022r., możliwe są odwiedziny mieszkańców.
Wizyty mogą odbywać się przez 60 minut w liczbie odwiedzających do 2 osób, w następujących dniach:

• od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00 – 11.30 oraz 13.00 – 17.00
• w soboty i niedziele w godz.: 13:00 – 17:00

W czasie odwiedzin należy dostosować się do przestrzegania zasad higieny osobistej oraz używania maseczki.

Tablety od Fundacji Biedronki

Serdecznie dziękujemy Fundacji Biedronki za przekazanie naszej placówce tabletów! Dzięki urządzeniom mieszkańcy naszego Domu będą mogli poznawać świat nowych technologii. Fundacja Biedronki zadbała również o aspekt edukacyjny akcji –  na urządzenia zostały wgrane specjalne aplikacje do trenowania umysłu (w ramach projektu „Siłownia Pamięci”. Darmowe tablety otrzymały łącznie 253 placówki opieki nad seniorami w całej Polsce, w których przebywa ponad 18 tys. podopiecznych.

Więcej o Fundacji Biedronki można przeczytać na stronie: fundacjabiedronki.pl

Dziękujemy!

100. rocznica urodzin w naszym Domu

5 stycznia 2022 r. swoją 100. rocznicę urodzin obchodziła pani Izabela Radecka-Malczyk. Dostojna Jubilatka urodziła się 5 stycznia 1922 r. w Krasiczynie. Następnie wraz z rodziną przeprowadziła się do Stryja, gdzie w 1938 roku wyszła za mąż, a w 1939 r. urodziła córkę. Potem przeprowadziła się do Daszawy (dawne tereny polskie na wschodzie). W 1944 roku w Daszawie – ostrzeżeni przez najemcę mieszkania Ukraińca – zdążyli uciec przed mordami do Łańcuta. Pani Izabela, żeby utrzymać rodzinę grała na gitarze w kawiarni i robiła swetry. Dla polepszenia warunków bytu w 1945 roku przeprowadziła się rodziną do Gliwic, gdzie urodziła dwoje dzieci. Nadal robiła swetry i pracowała jako ekspedientka. Mając podstawowe wykształcenie, w wieku 42 lat ukończyła szkołę handlową. Jest babcią trzech wnuków oraz pięciu prawnuków i jednej prawnuczki. Ulubionym zajęciem przez długie lata było robienie na drutach i haftowanie. Syn podkreśla, że mama bardzo dbała o wykształcenie i wychowanie. Naszej Dostojnej Jubilatce jeszcze raz życzymy Bożego błogosławieństwa, wszelkiej pomyślności, zdrowia i pogody ducha.