Aktualności

Wycieczka do Ośrodka Jeździeckiego

Mieszkańcy naszego domu odwiedzili Ośrodek jeździecki Lando w Ptakowicach.

Pomimo pochmurnej pogody wśród zwiedzających była gorąca atmosfera. Kontakt z koniem wywołał wiele radości. Zwiedzanie zakończyliśmy dobrą kawą i ciastem. Dziękujemy miłym gospodarzom za inicjatywę na rzecz naszych mieszkańców.

Teatr Bigiel w naszym Domu

W naszym Domu gościliśmy po raz pierwszy Teatr Bigiel z Krakowa ze spektaklem pt. Rozmaitości.

Przedstawienie oparte było na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Występ dał nam wiele radości, uśmiechów i dużo pozytywnych emocji.

Serdecznie dziękujemy aktorom z Teatru Bigiel i mamy nadzieję że jeszcze kiedyś się zobaczymy.

Wspomnienie św. Mikołaja

Przybycie św Mikołaja co roku jest oczekiwane w naszym Domu z wielką radością i niecierpliwością. Na pamiątkę tego dnia św. Mikołaj wraz z pomocnikami rozdał upominkowe paczki. Odwiedził również osoby leżące w pokojach, a także poszczególne odziały personelu.

Wycieczka do muzeum chleba

Pobyt w muzeum rozpoczęliśmy od biesiady w pięknej bacówce pełnej dawnych wiejskich ozdób. Poznaliśmy historię chleba podczas projekcji filmów, zwiedziliśmy zabytkową cukiernię. Prześledziliśmy historię szkolnictwa w dawnej klasie szkolnej. Przypomnieliśmy sobie dawne zwyczaje, materiały, stroje i przybory szkolne. Zwiedzanie zakończyliśmy degustacją wcześniej formowanych przez nas bułeczek.

Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, patronki naszego Domu

Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, to nie tylko święto naszego regionu, ale także święto patronalne naszego Domu.

Co roku 16. października przyzywamy wstawiennictwa duchowej opiekunki Caritas naszej diecezji. W kaplicy Domu odprawiona została w intencji wszystkich mieszkańców i pracowników uroczysta msza św.odpustowa, pod przewodnictwem dyrektora Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Jana Łojczyka, który również wygłosił Słowo Boże.

Biesiada Dożynkowa 2022

Dnia 20.09.2022r. obchodziliśmy w naszym Domu dożynki. Ten zwyczaj praktykowany już był przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako „wyżynki”, „obrzynki” lub na Śląsku „żniwniok”.

Dla naszych mieszkańców był to bardzo istotny dzień. Wielu z nich posiadało swoje gospodarstwa rolne. Doskonale znają temat. Wspominali dawne czasy. Na biesiadę dożynkową zaprosiliśmy mieszkańców DPS z Tarnowskich Gór, Kuźni Nieborowskiej oraz wolontariuszy z Toszka. Bawiliśmy się kilka godzin przy dobrej muzyce, grach zabawach i rozmaitych konkursach.

Pielgrzymi na Jasną Górę w DPS

W 18.08.2022 r., gościliśmy w naszym Domu pielgrzymów na Jasną Górę. Wyruszyli z parafii Katarzyny Aleksandryjskiej z Toszka. Pielgrzymują z podziękowaniami z prośbami, każdy z uczestników ma swój własny sposób na zmęczenie. Każdy pragnie dotrwać do celu.

Jak co roku mieszkańcy naszego Domu wspomagają pielgrzymów fizycznie i duchowo. Przygotowaliśmy dla pielgrzymów poczęstunek oraz wspomagaliśmy modlitwą.

Pielgrzymka do Matki Bożej z Goja

W tym roku, 15.07.2022 r., po raz kolejny Mieszkańcy naszego Domu wraz z pracownikami oraz z wolontariuszami pielgrzymowali do kapliczki Matki Bożej Bolesnej w Goju. Tam w czasie II Wojny Światowej kobiety modliły się o powrót swoich mężów i synów z frontu. A później proszono tam o urodzajne plony. I również dziś liczni pielgrzymi wypraszają w tym miejscu szczególne łaski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to wydarzenie i zapraszamy ponownie.