Historia

Dom Pomocy Społecznej Caritas w Wiśniczach k/Toszka powstał dzięki Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która podjęła się funkcji Sponsora przeznaczając na ten cel w 1992 r. 45 mld. zł tj. 5 mln DM.

Zaczątkiem budowy była adaptacja budynku poklasztornego. Budynek w Wiśniczach był pustostanem po opuszczeniu go przez Siostry Sercanki.

Jeszcze przed dokonaniem podziału diecezjalnego poklasztorny budynek, stojący na gruncie parafialnym, wydzierżawiła Caritas Diecezji Opolskiej.

Przebudowy i adaptacji dokonano z pomocą Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Warszawie. Po utworzeniu Diecezji Gliwickiej, Wiśnicze znalazły się w jej obrębie, a Dom w gestii Caritas gliwickiej, której dyrektorem był wówczas ks. dr Paweł Porada. Ponieważ koszty wykończenia budynku, a zwłaszcza wyposażenia, z powodu postępującej inflacji wyczerpały środki przekazane przez Fundację stąd zaistniała potrzeba poszukiwania dodatkowych sponsorów i funduszy.

Niemałą rolę odgrywał gliwicki chór „Cantabile”, który pod batutą ks. Pawła Porady koncertował w Polsce i za granicą, by zbierać datki na potrzeby Domu.

Pieśnią „zarobiliśmy” już na prawie kompletne wyposażenie wnętrza naszego ośrodka, w postaci łóżek, krzeseł, sprzętu kuchennego itp.

– mówił ks. Porada

Międzydiecezjalny Dom Opieki Społecznej „Caritas” w Wiśniczach k/Toszka, gmina Wielowieś, jest bardzo potrzebnym obiektem szczególnie na terenie Górnośląskiej Metropolii, skąd wyemigrowało wielu młodych ludzi do Niemiec, pozostawiając w miastach i wsiach samotnych rodziców, czy też inne osoby o ograniczonej sprawności fizycznej lub psychicznej.

– Biskup Gliwicki Jan Wieczorek (z aktu erekcyjnego – 09.08.1993)

Obecnie Dom Pomocy Społecznej wraz z budynkiem poklasztornym stanowi kompleks o powierzchni 1,87 ha.

Nowy gmach to dwa trzykondygnacyjne budynki – skrzydła, złączone ze sobą pod kątem prostym, architekturą zewnętrzną upodobnione do budynku poklasztornego.